Americký stafordšírský teriér

Historie AST

 

Předchůdce Amerického stafordširského teriera byl vyšlechtěn ve střední Anglii (Staffordshire) na zápasy s býky(bullbaiting). Říkalo se mu bull-and-terrier(kříženec buldoků a teriérů). V roce 1835 byly zvířecí zápasy v Anglii zakázány. Přesto vášniví příznivci těchto bojů křížili dále tyto psy, nově za účelem ilegálních psích zápasů. 

 

Americký stafordšírský teriérTito psi si později našli cestu do Ameriky. Zde je využívali zejména farmáři na ochranu majetku, dobytka a hubení škodné. Byli označováni jmény bull terrier, staffordshire terrier, pit dog a yankee terrier. V roce 1898 uznal americký kynologický klub(UKC) přejmenování bull-and-teriera na American Pit Bull Terriera(Americký pit bul teriér nebo-li APBT).

 

 

Chovatelé odmítající chov psů pro zápasy, začali věnovat pozornost exteriéru a zejména povaze (dnešní AST). Hledali tak nové jméno, aby se odlišili od ilegálních psích zápasů.

 

 

Až v roce 1936 uznal americký Kennel Club(AKC) název Staffordshire Terrier(Stafordširský terier). Jméno plemene bylo v roce 1974 definitivně změněno na American Staffordshire Terrier(Americký stafordširský terrier nebo-li AST). Stalo se tak na popud AKC, aby se tak jasně plemeno AST odlišovalo od plemene Staffordshire Bull terier (Stafordširský bullterier nebo-li SBT).

 

 

Závěr: Dnešní Americký stafordširský terier se tak díky lidem, kteří si dokázali uvědomit jeho úžasné schopnosti a vlastnosti,  stal vynikajícím společníkem a pracovním psem.

 

převzato z: http://www.americanidol.cz/cz/history-of-ast/


© 2012 Všechna práva vyhrazena. Tvorba stránek
Tvorba webových stránek pro chovatele, krycí psy, chovné stanice Facebook